Salsacubana

Śląskie forum tańczących salsę

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

Witam !!! Zapraszam do dyskusji wszystkich zainteresowanych salsą. Pozdrawiam ! - Admin

#1 2010-02-13 13:23:16

rishion

Salsero/a

Zarejestrowany: 2010-02-13
Posty: 3

Gdzie zacząć naukę salsy?

Witam,

Chciałbym zacząć naukę cubany i nie wiem gdzie się zapisać. Zależy mi głównie na tym, żeby jak najszybciej nauczyć się jak najwięcej i tańczyć na salsotekach
Wiem, że teraz rozpoczynają się zajęcia u Torresów, w Novej  i na forum jest ogłoszenie o kursie w Enigmie. Na który kurs warto pójść i Adam S. nie zaczyna teraz jakiegoś kursy?

Pozdrawiam

Offline

 

#2 2010-02-13 14:13:13

 Ayrin

Salsero/a

1519960
Zarejestrowany: 2008-08-14
Posty: 75
płeć: kobieta :)

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Chodzenie na kurs bez chodzenia na imprezy nie ma sensu, wiec najwazniejsze zeby od razu po pierwszych zajeciach (a nawet przed!) przyjsc na impreze i zaczac tanczyc. Na imprezach uczymy sie najwiecej.

Ale jesli jednak wolisz uczyc sie na kursie i dopiero po jakims czasie przyjsc na impreze to:

1. Jesli jestes dziewczyna, sugeruje wziac najtanszy kurs, pochodzic miesiac (krok podstawowy, obroty, guapea) i zakonczyc kurs kontynuujac uczestnictwo w imprezach. W ten sposob chyba mozna nauczyc sie najszybciej i najtaniej. Mowie z wlasnego doswiadczenia, na kurs chodzilam wprawdzie dluzej, ale teraz zrobilabym inaczej.

2. Jesli jestes chlopakiem, to jednak moim zdaniem dluzsze uczeszczanie na kurs jest bardziej sensowne. I tu zalezy. Nie da sie nauczyc szybko i jednoczesnie dobrze (rytmicznie, z dobrym prowadzeniem itd)- no chyba, ze jest sie bardzo utalentowanym, czego ofc nie wykluczam. I tutaj polecilabym raczej kurs, ktory powoli wprowadza nowe figury, cwiczy dokladnie te juz poznane. Mysle, ze u Torresow tak jest. Najwyzej po miesiacu stwierdzisz, ze tempo jest za wolne, wolisz szybciej i zmienisz na np zajecia z Grzegorzem Cabanem (mowi sie o nim, ze szybko wprowadza nowosci, duzo naraz itd.)

Ale dawno nie mialam do czynienia z kursami salsowymi, byc moze cos sie zmienilo. I zapewne pojawia sie tez inne opinie

Pozdrawiam

Offline

 

#3 2010-02-13 15:00:18

rishion

Salsero/a

Zarejestrowany: 2010-02-13
Posty: 3

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jestem chłopakiem, czyli widzę, że mam trudniej
A co wiesz o kursach w Enigmie? I które salsoteki są dobre na początek? ( tzn na których nie jest za wysoki poziom i można się dużo nauczyć

Pozdrawiam

Offline

 

#4 2010-02-13 15:03:16

 Ayrin

Salsero/a

1519960
Zarejestrowany: 2008-08-14
Posty: 75
płeć: kobieta :)

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Na wszystkich mozna sie duzo nauczyc, nie ma zadnego podzialu na poziomy. Nie ma salsotek dla poczatkujacych badz zaawansowanych. Na wszystkich jest poziom mieszany, tzn przychodza i ci ktorzy dopiero zaczynaja i ci ktorzy tancza juz cale lata. Tak ogolnie to uzytkownicy tego forum naliczniej zjawiaja sie w Enigmie, w Sun Beachu i w Rondzie.

O kursach w Enigmie nic nie wiem.

Offline

 

#5 2010-02-13 18:34:59

 Magda

Moderator

1484512
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2008-08-12
Posty: 341
płeć: kobieta

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

rishion, tak, jak Ci odpisałam na priv - najlepiej się przejść i sprawdzić

W sprawie salsotek Ayrin ma w 100% rację


Czasem wystarczy jeden człowiek lub jedna myśl, by zmienić swoje życie na zawsze...
Nobody cares if you can't dance well. Just get up and dance. Great dancers are not great because of their technique, they are great because of their passion.

Offline

 

#6 2010-02-13 18:52:37

z_mazur

Salsero/a

Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2008-11-19
Posty: 177
płeć: mężczyzna

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

No ładnie, ładnie i po takich radach potem brakuje partnerek na zajęciach dla zaawansowanych...

Powiem szczerze, że wielu partnerkom przydałoby się trochę zajęć szczególnie z techniki "jak dawać się prowadzić" i stylingu. Imprezy wszystkiego nie załatwią. Ja np. na imprezach nie mam ochoty tłumaczyć partnerce, z którą się męczę w tańcu, jakie robi błędy, szczególnie jak jej dobrze nie znam.


Gdy wychodzisz na parkiet, tańcz jakby nikt nie patrzył....
ale staraj się, żeby to jakoś wyglądało. :-P

Offline

 

#7 2010-02-13 20:40:03

 Ayrin

Salsero/a

1519960
Zarejestrowany: 2008-08-14
Posty: 75
płeć: kobieta :)

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Ale jakie kobieta robi bledy? Bledy w prowadzenie wyeliminuja imprezy, to zdecydowanie. Wielu partnerow powie, sama partnerka zauwazy, ze cos nie idzie. Ja wiele dowiedzialam sie z rozmow. A o podstawowych bledach mowia w ciagu pierwszego miesiaca, moze dwoch na kursach: male kroczki, napiecie w rece, nie blokujemy sie itd i wlasnie dlatego polecam kurs na poczatku

A styling, nie wiem czy wiele mozna nauczyc sie na kursie. Ja jednak najwiecej nauczylam sie z obserwacji na imprezach i z warsztatow roznych. Ogolnie teraz wydaje mi sie, ze mimo iz chodzilam na dobry kurs, z fajnymi nauczycielami, to sporo kasy wydalam niepotrzebnie, bo najwiecej i tak nauczylam sie poza regularnymi kursami.

Ale kazdy ma oczywiscie swoja opinie i swoje potrzeby.

A poza tym to uwazam, ze jesli jakiemus partnerowi cos w sposobie tanczenia partnerki przeszkadza, powinien jej o tym powiedziec, ja wlasnie tak nauczylam sie najwiecej. A jesli jej tego nie powie, to nie powinien wymagac, zeby sie sama domyslila. A na kursie tez niekoniecznie sie tego dowie

A Magda ma racje, warto wybrac sie do roznych szkol na probe, sprobowac dogadac sie z instruktorem, zeby na jedne mozna bylo wejsc bezplatnie. Bo oczywiscie rozumiem, ze jakby chciec zaplacic za wszystkie to tez ciezko.

Ostatnio edytowany przez Ayrin (2010-02-13 20:42:37)

Offline

 

#8 2010-02-13 21:30:30

rishion

Salsero/a

Zarejestrowany: 2010-02-13
Posty: 3

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Dziękuje, bardzo mi pomogłyście. Z_mazur też, jak coś na parkiecie nie wyjdzie, to będę wiedział, że to pewnie wina partnerki, bo nie chodziła na kurs
To zgodnie z waszą radą sprawdzę te kursy empirycznie i do zobaczenia na parkiecie

Offline

 

#9 2010-02-14 08:55:54

 Magda

Moderator

1484512
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2008-08-12
Posty: 341
płeć: kobieta

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Zatem czekamy, tylko musisz nam jakoś dać znać, że to Ty


Czasem wystarczy jeden człowiek lub jedna myśl, by zmienić swoje życie na zawsze...
Nobody cares if you can't dance well. Just get up and dance. Great dancers are not great because of their technique, they are great because of their passion.

Offline

 

#10 2010-02-14 12:10:16

helot

Salsero/a

48641
Call me!
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2009-02-12
Posty: 12
płeć: Mężczyzna

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Hej

Moim zdaniem i dobry kurs i salsoteki są ważne.

Bez ćwiczenia na salsotekach kończy się tak że na kursie w kółko wałkuje się te same figury, bo po prostu się je zapomina.
Bez kursu ciężko jest panom poznać nowe figury, chyba że na późniejszym stopniu zaawansowania można próbować samemu coś wymyślać (mi to jakoś do dziś nie wychodzi za bardzo).

Natomiast zwiedziłem już trochę kursów w okolicy i powiem szczerze, że ciężko jest wybrać, bo na każdym znajdziesz coś istotnego np:
- u Adama Skowrona nauczysz się na 100% bawić salsą (moim zdaniem to najważniejsze)
- u Grzesia Cabana poznasz szybko dużo figur i całkiem dobre porady techniczne takie jak zrobić np że nie uderzyć w figurze partnerki łokciem itp (coś jak BHP w salsie)
- u Hectora chyba największą zaletą jest pokazanie jak prowadzić ruedy, chyba jeden z niewielu instruktorów który na imprezie zatańczy chętnie w twojej ruedzie i będzie Cie do tego zachęcał... dużą zaletą jest to że na zajęciach u Torresów zajęcia prowadzi para, tak więc od początku też kładą nacisk edukacje partnerek oraz szlifują każdy detal poznawanych figur
- u Mirka Kostki jest podobnie jak u Hectiego ale większy nacisk na technikę i prowadzenie w parze

Osobiście polecam spróbować wszystkich kursów na każdym z nich będziesz się dobrze bawić...


pozdrawiam
Marek

Offline

 

#11 2010-02-14 14:06:24

 Ayrin

Salsero/a

1519960
Zarejestrowany: 2008-08-14
Posty: 75
płeć: kobieta :)

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Z ta uwaga, ze ja np mialam wrazenie ze u Torresow (jako szkoly, niezaleznie od instruktora) robi sie wszystko bardzo powoli, ciagle sie powtarza, co niestety nie zawsze przekladalo sie na lepszy poziom techniczny. Osobiscie mialam wrazenie, ze im wolniej robilismy, tym szybciej grupa zapominala i wolniej lapala.

Za to bardzo podobal mi sie u nich nacisk na rozgrzewke z izolacja, wiemy przeciez jakie to wazne dla stylingu

Offline

 

#12 2010-02-14 20:21:47

z_mazur

Salsero/a

Skąd: Ruda Śląska
Zarejestrowany: 2008-11-19
Posty: 177
płeć: mężczyzna

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

No tak, kobieta pozna podstawy i już jest świetną tancerką.

Jakie kobiety robią błędy?

Na gorąco wymieniłem co najmniej kilka, ale po przeczytaniu zrobiło mi się jakoś głupio i wykasowałem to co napisałem, nie czuję się uprawniony do takiego krytykowania.

Powiem szczerze, że jako tancerz, a nie instruktor, jakoś czuję się niezręcznie zwracać kobiecie uwagę podczas tańca.
Mogę czasem pogadać o tym z partnerkami, z którymi jestem w bardziej zażyłych relacjach, ale ogólnie impreza to dla mnie miejsce zabawy.

Styling? No niby można podpatrzeć, ale czasem warto dowiedzieć się paru technicznych szczegółów na jego temat.


Gdy wychodzisz na parkiet, tańcz jakby nikt nie patrzył....
ale staraj się, żeby to jakoś wyglądało. :-P

Offline

 

#13 2010-02-14 20:49:50

 Ayrin

Salsero/a

1519960
Zarejestrowany: 2008-08-14
Posty: 75
płeć: kobieta :)

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Nigdy nie napisalam, ze pozna podstawy i jest swietna tancerka. Tylko ze kobieta zatanczy kazda figure, jesli bedzie ona odpowiednio poprowadzona. Oczywiscie  po przetanczeniu wielu kawalkow (czyt. po wielu imprezach).

Taka tez ma byc przeciez salsa w zalozeniu, nie? W penym momencie partner sam decyduje co tanczy, jak tanczy, jakie kombinacje figur stosuje, a partnerka podaza za prowadzeniem. Wystarczy zatem duzo praktyki, roztanczenie z wieloma partnerami i kobieta sie wszystkiego nauczy. Rowniez ruedowych figur wymagajacych duzej niezaleznosci partnerki, znajomosci swojej roli w danej figurze (derrecha, isquierda, la flor itd) wg mnie najszybciej mozna sie nauczyc tanczac ruede.

Ja tak wlasnie sie uczylam, kurs bardzo szybko zaczal mnie nudzic, bo nawet w grupie zaawansowanej robilismy figury, ktore juz przetanczylam na imprezie. Nie twierdze, ze jestem rewelacyjna tancerka, ale nie narzekam i to dlatego wlasnie taka droge polecam. Ale jak juz pisalam, kazdy ma swoje potrzeby.

I co innego oczywiscie warsztaty i kongresy, na ktore zawsze warto sie wybrac

Offline

 

#14 2010-02-15 10:33:49

 Magda

Moderator

1484512
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2008-08-12
Posty: 341
płeć: kobieta

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Ziemek, ale ja chętnie poczytam o kobiecych wadach. Fajnie wiedzieć, że coś jest nie tak, bo wtedy można coś z tym zrobić

Hmm, dać się prowadzić... to ciężka sztuka i potrzeba sporo czasu, żeby prawie bezbłędnie odczytywać zamiary partnera i... dobra tancerka to nie ta, która daje się prowadzić, bo daną figurę tańczyła już setki razy i de facto zna ją na pamięć mniej lub bardziej. Moim zdaniem dobra tancerka to taka, która daje się poprowadzić do zupełnie nieznanej sobie figury.

Nie twierdzę oczywiście, że ja tak zawsze mam, i że nie zdarzy mi się pobrykać po swojemu


Czasem wystarczy jeden człowiek lub jedna myśl, by zmienić swoje życie na zawsze...
Nobody cares if you can't dance well. Just get up and dance. Great dancers are not great because of their technique, they are great because of their passion.

Offline

 

#15 2010-02-15 10:47:00

 Ayrin

Salsero/a

1519960
Zarejestrowany: 2008-08-14
Posty: 75
płeć: kobieta :)

Re: Gdzie zacząć naukę salsy?

Ja sie absolutnie zgadzam z Magda To wlasnie wg mnie dowodzi, ze tylko praktyka czegos uczy, na kursie nie da sie tej tajemnej wiedzy posiasc moim zdaniem

Offline

 
Jesteś, jakim się wymyślisz - Beckett.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora